Můj průvodce výběrem tiskárny

30.10.2013 by: Aimia

Dnešním článkem trochu odbočím od programování. Nedávno se mě totiž ptal kamarád, jakou si má koupit tiskárnu a i když se mi to zdálo jako velmi jednoduchá otázka, zabrali jsme výběrem dost dlouhou dobu. Takže tady pro vás mám malý průvodce výběrem tiskárny, třeba vám taky nějak pomůže.

Před samotným vybíráním konkrétní tiskárny budete potřebovat vědět, na co všechno ji chcete využívat. Jestli budete chtít tisknout párkrát do měsíce několik stránek textu nebo budete denně tisknout například faktury anebo občas fotky s dovolené. Dobré je pak taky zvážit, jestli chcete tiskárnu zapojit do sítě, aby na ni mohli tisknout všichni doma.

Typ tiskárny

Co se týče typu tisku, v nabídkách obchodů najdete už jen laserové nebo inkoustoví tiskárny. Řekl bych, že jehličkovým tiskárnám už odzvonilo nebo se používají jen na speciální tisk.

Nebudu zde popisovat, jakým způsobem tiskárny fungují, z názvu to lze jednoduše odvodit. Obecně stále platí, že inkoustové tiskárny jsou levnější než laserové a to jak stroje, tak barvy. Na normální náplň inkoustu v inkoustové tiskárně toho ale vytiskneme méně, než na toner v laserové tiskárně. Z toho jasně vychází, že pokud netisknete tak často a takové množství, stačí vám inkoustová tiskárna (a pro větší objem tisku naopak laserová).

Mé oblíbené tiskárny jsou každopádně multifunkční, jednu jsem doporučil i tomu kamarádovi. Super rozšířením je scanner, díky kterému můžete tiskárnu využít i jako kopírku. Na typu tisku nesejde, můžete mít inkoustovou i laserovou, cena je ale pochopitelně vyšší, protože si připlácíte za scanner.

Výběr na trhu

Nechci tady propagovat konkrétní značky (i když mám své favority), tak tu jen zmíním ty nejčastější. Snad v každé domácnosti najdete HP, Canon, Epson nebo Samsung, jsou obecně levnější a jsou určené pro „menší zátěž“. V kancelářích uvidíte spíš Xerox, Minoltu, Oki, Lexmark nebo Brother. Mohou být zapojené do sítě a tiskne na ně třeba celé patro.

Když si ale budete vybírat konkrétní kus, tak stejně budete sledovat a porovnávat, co konkrétně umí, značka ve výsledku nehraje takovou roli.

Inkousty a tonery

Do inkoustových tiskáren se kupují inkousty (malé krabičky s barvou) a do laserových tiskáren tonery (velké kazety s barevným práškem). Docela jasná věc, kdo se v tom ale fakt nevyzná, tak to nemusí vědět.

Při výběru tiskárny sledujte i to, jak velké a jak drahé jsou tonery nebo inkousty. Barvy (a vlastně i papíry) jsou totiž jediný výdaj, který budete mít po koupi tiskárny, takže je dobré se připravit. Já si objednávám barvy na Tisknulevně.cz, protože u nich mi ceny vycházejí nejlíp a kvalita taky jde.

Filed under: Nezařazené

Leave a Reply